açılmayan telefonu yedeklemek
açılmayan telefonu yedeklemek

Açılmayan Telefon Nasıl Yedeklenir? Veriler Nasıl Kurtarılır?

Açılmayan Android Telefon Nasıl Yedeklenir? İçindeki Veriler Nasıl Kurtarılır?

Android telefonunuz bozulduysa ve artık yeniden açılmıyorsa, bu çok can sıkıcı bir durumdur. En büyük sorun ise içindeki verilerdir. Fotoğraflar, videolar ya da müzikleri kurtarmak için çaba sarf etmeniz gerekir. Yeni telefon almak işin kolay kısmıdır. Verileri kurtarmak için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Bu yazımızda herhangi bir sebeple açılmayan Android işletim sistemine sahip bir telefon nasıl yedeklenir? Telefonun içerisindeki veriler nasıl kurtarılır? bu konuda fikirler vereceğiz. Birçok kişi için tabiri caizse adeta hayat kurtaran verileri kurtarma işlemi nasıl yapılır? Bunları öğreneceğiz.

Açılmayan Android telefonu yedeklemek ve içindeki verileri kurtarmak mümkündür. Mobile Recovery yazılımı bu iş için en iyi seçenektir. Ancak bu şekilde verileri kurtarmak için bazı özellikleri önceden aktif etmeniz gerekir.

Önceden Android cihazı root’lamak gerekir. Aksi takdirde bu programı çalıştırmak mümkün değildir. Android telefonlarda USB hata ayıklamanın etkin hale getirilmiş olması gerekir.

Eğer bütün bu şartlar sağlanıyorsa, SD karttan verileri kurtarmak mümkün olacaktır.

Telefon Nasıl Yedeklenir?

Adım Adım Telefonu Yedekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer ön şartlar sağlanıyorsa android telefonu yedekleme aşamalarına geçilebilir. İlk olarak mobile recovery programını bilgisayara indirmeniz gerekir. Windows 7-8 ya da 10 olan cihazlarda uygulamayı kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda miniTool mobile recovery çalıştırın ve açıldıktan sonra solda bulunan recover from phone adlı modüle tıklayın.

Bu kurulum aşaması tamamsa ardından Android cihazı USB kablosuyla PC’ye bağlamanız gerekir. Desteklenen dosya türleriyle birlikte size tarama yöntemleri sıralanacaktır. Varsayılan tarama yöntemi olarak deep scan seçili olacaktır.

Bu yöntemle cihazda bulunan tüm dosyalar taranacaktır. Kişiler, mesajlar, arama geçmişi, resimleri videolar, belgeler, sesler gibi telefondaki kişiye özel herşey taranacaktır.

Diğer tarama yöntemi ise quick scan olmaktadır. Bu moda ise sadece kişiler, arama kayıtları ve mesajlar kurtarılacaktır. Kurtarılacak öğe az olduğu için taramam hızlı yapılacak ve aktarım sağlanacaktır. Açılmayan telefonu yedekleme ile verileri kurtarabileceksiniz.

Kurtarmak istediğiniz verilere göre bu 2 tarama verisinden birini seçmelisiniz. Sonrasında program tarafından açılmayan cihaz analiz edilir ve tarama yapılır. Tarama tamamlanınca ara yüze girilir ve sonuç yüklenir.

Sonucu listelerken dosya türünü tıklarsınız. Kurtarmak istediğiniz dosyaları tıklayarak kurtarabilirsiniz. İsterseniz bütün öğeleri kurtarabilirsiniz. Liste oldukça detaylıdır hızlı olması için sadece size lazım olan öğeleri seçerek filtreleyebilir ve önemli verileri kurtarabilirsiniz.

Varsayılan depolama yolunu gösteren bir pencere açılacaktır. Kurtarmak istediğiniz dosyaları başka konuma kaydetmek istiyorsanız “browse” seçeneğine tıklayın. En son “recover” dediğinizde kurtarma işlemi tamamlanacaktır.

Ücretsiz sürüm her seferde bir dosya türünden 10 dosyayı kurtarmak mümkündür. Bu sınırdan ötürü bütün dosyaları kurtarmak mümkün olmayacaktır. Eğer daha fazla veriyi kurtarmak istiyorsanız gelişmiş sürümü kullanmanız gerekir.

SD Karttaki Veriler Nasıl Kurtarılır?

Açılmayan Android telefondaki verileri kurtarmak için diğer bir seçenek ise SD karttaki verileri kopyalamaktır. Eğer telefonunuzda rootlama yapmadıysanız, USB hata ayıklama etkin değilse SD kartı kurtarmayı deneyebilirsiniz. Yine aynı programı kullanarak verileri kurtarmak mümkündür.

Programı açın ve recover from üzerinden SD card mode seçin. SD kartınızı bir okuyucuya takın ve bilgisayara bağlayın. Sonra ileri diyerek devam edin. Sonrasında takılı kartı seçin. Böylece kart analiz edilmeye ve taranmaya başlar. Tarama sonucunda istediğiniz verileri kurtarabilirsiniz.

açılmayan telefondan veri kurtarma
açılmayan telefondan veri kurtarma

Kontrol Ediliyor

Google Camera 8.0 android telefonlara nasıl yüklenir

Android 10 Cihazlara Google Camera 8.0 Nasıl Yüklenir?

Android Cihazlara Google Camera 8.0 Yükleme Fotoğrafçılık konusunda en çok sevilen uygulamalardan Google Camera, GCam’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir