android otomatik güncelleme kapatma
android otomatik güncelleme kapatma

Android Otomatik Güncellemeler Nasıl Kapatılır?

Android otomatik güncellemeleri kapatma seçeneği ile cihazınızda sadece ihtiyacınız olan uygulamaları güncelleyebilirsiniz. Cihazda yüklü gelen pek çok uygulama olduğu gibi sonradan siz de kullanacağınız uygulamaları yükleyebilirsiniz. Bu yazımızda android cihazlarda güncellemeler nasıl kapatılır sorusuna cevap arıyoruz.

Android cihazınızda yüklü uygulamaların güncellenmesi halinde bellek azalabilir, cihazda yavaşlama sorunları görülebilir. Tüm uygulamalar yerine sadece kullandığınız uygulamaları güncelleyebilirsiniz.

Otomatik güncellemeler mobil veri açıkken değil, wi-fi üzerinden yapılır. Cihazınız wi-fi’ye bağlandığı zaman güncellemeler başlar ve bazen de yarım kalır. İşte bu durumda da cihazda sorunlara neden olabilir.

Eski sürüm Androide sahip olan cihazlara gelecek olan güncellemeler uygulamaların çalışmasında soruna neden olabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak adına eski sürüm cihazlarda güncellemeleri kapatmak telefonu daha verimli kullanmayı sağlar.

Adım Adım Otomatik Güncelleme Kapatma

Andorid otomatik güncellemeleri kapatma özelliği sayesinde cihazın tüm kontrolü sizde olacaktır. işte bunu sağlamak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 1. Cihazınızdan “google play store” uygulamasına girin.
 2. Buradan “ayarlar” kısmını açın.
 3. “genel” kısmına tıklayın.
 4. “otomatik güncellemeler” seçeneğine tıklayın.
 5. İşte burada karşınıza 3 seçenek çıkar.
 • Uygulamaları yalnızca kablosuz bağlantı üzerinden güncelle
 • Uygulamaları otomatik güncelleme
 • Uygulamaları her zaman otomatik güncelleme
 1. Bu 3 seçenek içinden “uygulamaları otomatik güncelle” seçeneğine tıklayarak bunu “uygulamaları otomatik güncelleme” olarak değiştirerek güncellemeleri kapatabilirsiniz.

Uygulamalar Manuel Olarak Nasıl Güncellenir?

Otomatik güncellemeyi kapattığınız takdirde hiçbir oyun ve uygulama sizin onayınız alınmadan güncellenmez. Ancak size lazım olan, aktif kullandığınız uygulamaları güncelleyebilirsiniz.

Örneğin, Google haritalar, gmail ya da sosyal medya hesapları güncel olarak kullanılmalıdır. İşte bu tür sizin seçtiğiniz uygulamaları kendiniz güncelleyebilirsiniz. Bunun için;

 • Google Play Store uygulamasını açın.
 • Soldaki menüden “uygulamalarım ve oyunlarım” seçeneğine tıklayın.
 • Telefonda yüklü olan tüm uygulama ve oyunlar burada görünecektir. Buradan güncellemek istediğiniz uygulamaya tıklayın.
 • “Güncelle” diyerek bu uygulamayı bir defaya mahsus güncelleyebilirsiniz.
 • Eğer sürekli olarak bu uygulamanın güncel olmasını isterseniz “diğer” seçeneğine tıklayın ve “otomatik güncelleme” seçeneğini açın. Böylece sadece bu uygulama otomatik olarak güncellenecektir.

Gelen Güncelleme Nasıl Kaldırılır?

Android uygulamalarınız sizin isteğiniz dışında güncellendiği takdirde bazı sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Bazen gelen güncellemeler telefonunuz için ağır gelebilir. Bu durumda son güncellemeyi kaldırmak isteyebilirsiniz. Ancak güncellemenin kaldırılması oldukça zordur.

Bu güncellemenin nereden geldiğini bilemeyebilirsiniz. Ayrıca güncellemeleri kaldırma gibi bir seçenek cihazlarda söz konusu değildir. Yapacağınız tek şey uygulamayı silip yeniden yüklemektir. Ancak bu durumda da uygulamanın son sürümü yüklenecektir. Yani son güncelleme yine uygulamada var olacaktır. Uyumluluk sorunu ise bu yeniden yükleme ile kaldırılabilir.

Eğer bu güncelleme sorunu Android güncellemesi gibi hayati bir sorundan kaynaklanıyorsa cihazı fabrika ayarlarına döndürmek bile gerekebilir.

İşte bu istenmeyen sonucu yaşamamak için güncellemeler kontrol etmek şarttır. Unutmayın ki Android güncelleme kaldırma gelen güncellemeler için mümkün değildir.

android cihazlarda otomatik güncelleme nasıl kapatılır
android cihazlarda otomatik güncelleme nasıl kapatılır

Kontrol Ediliyor

en iyi android oyunlar

En İyi Android Oyunları 2020

Cep telefonları artık sadece asgari ihtiyaçları gidermek değil, vakit geçirmek ve eğlenmek isteyenler için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir