Android Nedir
Android Nedir

Android Nedir? Tüm Detaylarıyla Android

Android Nedir? Sorusu aslında hepimizin bildiği ama tam açıklayamadığı bir kelimedir. Günümüzün en sık kullanılan ve yaygın olan işletim sistemi olan Android, birçok akıllı cihaz üreticisi tarafından tercih edilmekte ve cihazlar bu işletim sistemi ışığında tasarlanarak üretilmektedir.

Android Nedir?

Android Nedir - Android Ne Demek
Android Nedir – Android Ne Demek

Android nedir kısaca bahsetmek gerekirse, mobil cihazlar için kodlanan ve her türlü yeniliğe, gelişmeye ve değişime uygun olan bir işletim sistemidir.

Bu işletim sistemi ile cihaz üzerinde birçok özelleştirme yapılabilir ve çeşitli değişikliklere gidilebilir. Ayrıca sisteme yüklenebilecek olan uygulamaların çeşitliliği de, Android işletim sistemini daha avantajlı kılıyor.

Kullanıcısına bir çok geniş seçenek ve özelleştirme imkanı sunan Android, istenilen her türlü değişikliğin yapılabildiği açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

Bu sistem oldukça geniş bir kaynak kodu kütüphanesine sahip olmakla beraber, bu kodlar üzerinden çeşitli değişiklikler yapılabilmekte ve sistem yeniden şekillendirilebilmektedir.

Ayrıca Android işletim sistemi farklı birçok sürüme sahiptir ve son olarak 10 sürümünü kullanıcılara sunmaktadır. 2020’nin son çeyreğinde ise Android 11‘in dağıtımı başlayacaktır.

Android’i Kim İcat Etti?

Android işletim sisteminin icadı, günümüzden 17 yıl öncesine, yani 2003 yılına dayanıyor. O yıllarda “sahibinin yerini bilen ve tercihlerini fark edebilen mobil cihazlar” geliştirmek amacıyla kurulan Android şirketi, hızlı bir şekilde büyüme gösteriyor.

Android Kurucuları
Android Kurucuları

Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White öncülüğünde kurulan şirket, ilk zamanlarında dijital kameralar için gelişmiş bir işletim sistemi oluşturmayı hedefliyorken, zamanla bu hedefinden sapmış.

Hedef değişikliği ile beraber Symbian ve Microsoft Windows işletim sistemlerine rakip bir sistem üretmeye çalışan şirket, tüm çalışmalarını da bu doğrultuda yönlendirmiş.

Böylelikle şirket giderek gelişmiş ve Temmuz 2005 yılında, 50 milyon dolar ile Google şirketine satılmış. Şirketin satılması ile beraber, birçok şirket çalışanı ve kurucusu da Google bünyesine geçmiş ve horada faaliyet göstermeye başlamış.

Android Nerede Kuruldu?

Android Binası
Android Binası

2003 yılında kurulan Android Inc., Amerika’nın Kaliforniya Eyaletinde yer alan Palo Alto şehrinde kurulmuş. Kurulduğu yer itibariyle avantajlı bir noktada işe başlayan şirket, hızlı bir şekilde gelişim göstermiş ve satıldıktan sonra faaliyetlerini Google bünyesinde yürütmeye başlamış.

Ayrıca şirket, satıldıktan sonra yavaş yavaş cep telefonu pazarına yönelmeye ve faaliyetlerini bu alanda artırmaya başlamış. Böylelikle günümüz Android işletim sisteminin atası olan, ilk sürüm Android sistemler ortaya çıkmaya başlamış.

Piyasa Değeri

Oldukça yüksek bir değere sahip olan ve Google Inc. bünyesinde işlem gören Android işletim sisteminin, tam hisse değerleri bilinmese de, Google’ın 2020 değerlerine bakara ortalama bir fikir edinmek mümkün.

Fakat Android’i değerli kılan temel unsur sahip olduğu hisse değerleri değil, 2017 verileri ile 2.5 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olması.

Aradan geçen 3 yılda daha da fazla kullanıcıyı bünyesine katan Android, ayrıca sunduğu açık kaynak kodlu kütüphanesi ve özelleştirilebilmesi ile de oldukça değerli olan bu işletim sistemi, her geçen gün de değerlenmeye devam ediyor.

Sahibi Kimdir?

Pichai Sundararajan
Pichai Sundararajan

Şirket hakkında bir diğer merak edilen ise, şirket sahibinin kim olduğudur. Kurulduğu yıl olan 2003 de Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White tarafından yönetilen şirket, günümüzde ise Google bünyesinde finanse ediliyor ve yönetiliyor. Yani şirketin sahibi Google olarak gösterilebilir.

Fakat yönetim kadrosuna bakılacak olursa, CEO konumunda Google Chrome için de CEO görevini üstlenen Pichai Sundararajan yer alıyor.

2014 yılından beri CEO görevini üstelenen Pichai, uzun yıllardan beri Google bünyesinde çalışan ve Stanford Üniversitesinden mezun olmuş bir kişi olarak tanınıyor.

Ayrıca Pichai’nin, Google şirketi için yapmış olduğu birçok hizmet ve farklı görevler de bulunuyor.

 

Üretilen İlk Android Telefon Hangisi?

İlk Google Telefonu - Sooner
İlk Google Telefonu – Sooner

Şirketin kurulma amacı ve çalışma şekli arasındaki fark, kısa süre içerisinde şirketin cep telefonu piyasasına yönelmesine ve bu doğrultuda adımlar atmasına sebep oldu.

Şirket, cep telefonu piyasasına yöneldikten sonra birçok sistem geliştirmeye başladı ve bunların tümünü, Google bünyesinde iken gerçekleştirdi.

Şirket tarafından kodlanan ve Google tarafından finanse edilerek üretilen ilk cep telefonu ise kod adı “Sooner” olan prototip oldu.

2006 yılında üretilen bu prototip, devamında geliştirilerek BlackBerry telefonda denendi. Bu telefonda ise herhangi bir dokunmatik ekran yer almıyordu.

İlk Android Telefon - HTC-Dream
İlk Android Telefon – HTC-Dream

Daha sonraki yıl ise, Apple ile rekabet edebilmek adına, LG Prada üzerinde testler gerçekleşti. Fakat şirket tarafından üretilen ve satışa sunulan ilk Android telefon HTC Dream oldu.

Çıktığı ilk yıllarda oldukça büyük ses getiren bu cihaz, devamında oldukça yüksek satış rakamlarına ulaştı ve böylelikle Android macerası resmi bir şekilde başlamış oldu.

Android Nerelerde Kullanılır?

Oldukça geniş bir kullanım alanı olan Android işletim sistemi, ilk kodlanmaya başlandığında dijital kameralar için dizayn ediliyordu. Fakat zamanla durum cep telefonlarına ve tabletlere yönelerek günümüz Android işletim sistemi meydana geldi.

Sistemin kullanım alanı oldukça geniş olmasına karşın, Android ne işe yarar sorusuna yanıt arayanların sayısı da bir hayli yüksekti. Fakat artan kullanım ve gelişim ile birlikte, Android işletim sisteminin işe yararlığı ve kullanım alanı giderek arttı.

Günümüzde ise sadece cep telefonu sektörü değil, akıllı ev cihazları, otomotiv sektörü, fotoğraf makineleri ve hatta uzay çalışmalarında dahi kullanılıyor.

Android Kullanan Cihazlar ve Markalar

Android işletim sitemi kullanan, yani Android cihazlar nelerdir diye merak eden birçok kişi bulunmaktadır. Oldukça yüksek sayıda modelde kullanılan Android işletim sistemi, dünyanın her yerinde kabul görmüş bir işletim sistemidir.

Fakat sistemin açık kaynak kodlu oluşu, sistemin şirketler ve geliştiriciler tarafından özelleştirilmesine ve üretilen cihazlarda farklı şekillerde kullanılmasına imkan tanımaktadır.

Bu da kullanıcılara saf Android değil, üzerinde değişikliklere gidilmiş ve cihaza göre uyarlanmış bir sistem sunmaktadır.

Android Kullanan Markalar

Açık kaynak kodu sayesinde dünya da birçok marka Android işletim sistemini kullanmaktadır. Bu markaların bazıları aşağıdakiler gibidir.

Android İşletim Sisteminin Teknik Özellikleri

Android işletim sistemi nedir ile beraber, Android işletim sisteminin özellikleri de sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Fakat bu soruya kesin bir yanıt vermek mümkün değildir.

Çünkü teknik özellikler işletim sistemine göre değil, işletim sisteminin yer aldığı cihaza göre farklılık göstermektedir.

Fakat yazılımsal birçok özellik, her yeni Android sürümünde artmakta ve kullanıcılara daha çeşitli bir kullanım sağlamaktadır. Ama bu özelliklere ulaşabilmek için saf Android kullanıyor olmak oldukça önemlidir.

Çünkü saf olmayan Android işletim sistemleri, çoğu zaman belirli özellikleri kısıtlayabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Ama bu sistemlerde de ekstra özellikler olabilir. Bu da kullanıcıya çok daha farklı avantajlar sağlayabilir.

Android Sürümleri ve Özellikleri
Android Sürümleri
Android Sürümleri

Andoridin birçok sürümü bulunmakla beraber, geçtiğimiz yol Android 10 sürümü de yayınlandı. 2020 yılı içerisinde de 11 sürümü yayınlanması beklenen Android, yeni gelecek sürüm ile çok daha fazla özellik, özelleştirme ve özgürlük vaat ediyor. Ayrıca yeni sürüm ile beraber güvenlik sistemleri ve kontrolleri de bir üst seviyeye çıkarılıyor.

Bütün bunların yanı sıra Android, yayınlandığı her sürüm için farklı bir şekerleme adı kullanıyor. Örnek olarak 8.0 sürümü Oreo olarak adlandırılmıştı. Fakat son şekerleme adı da gene 8.0 sürümünde kullanıldı. Daha sonraki sürüme ise Pie adı verildi.

En Çok İndirilen Android Oyun ve Uygulama Hangileridir?
En Çok İndirilen Android Oyun
En Çok İndirilen Android Oyun

Android işletim sisteminin bir diğer avantajı da, milyonlarca oyun, uygulama ve dijital içeriğe; hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde erişim imkanı tanıyor olmasıdır.

Mağazası üzerinden sunduğu bu avantaj ile cihazlara farklı özellikler eklenebilmekte ve cihaz özelleştirilebilmektedir.

Android işletim sisteminde en çok indirilen oyun ise Subway Surfers‘dir.

En çok indirilen uygulama ise Whatsapp uygulamasıdır.

Android Uygulama Geliştirmek için Nelerin Gerekli?

Android nedir? Sorusunu detaylı bir şekilde cevapladık. Eğer sizde Android işletim sistemi üzerinde bir geliştirici olmak istiyorsanız, ilk olarak sistemin dilini öğrenmeli ve bununla birlikte mobil yazılıma dair bilgi edinmelisiniz.

Gerekli bilgileri edindikten ve gerekli dilleri öğrendikten sonra size Android işletim sistemi için uygulamalar ve oyunlar geliştirebilir ve hatta direkt olarak işletim sistemi üzerinde işlem yapabilirsiniz.

Böylelikle sistem üzerinde özelleştirmeler yapabilir ve Androidi kendinize göre daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Android Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Android ne demek tam olarak bilinmese de, simgesi hakkında net bilgiler mevcut. Özellikle de Android simgesinin neden robot şeklinde olduğu ve renginin neden yeşil olduğu hakkında birçok bilgi bulunmakta.
Android’in simgesi tasarlanırken, Irina Blok isimli grafik tasarımcıya başvurulmuş ve bu kişi logoyu, tuvalet kapıları üzerinde gördüğü simgelere göre oluşturmuş. Logonun renginin yeşil olmasını ise, geliştiriciler tarafından kolay bir şekilde düzenlenebilmesi için seçmiş. Bu yüzden logonun birçok farklı rengi de İnternet üzerinde bulunuyor.

  • Saf Android Nedir?

Android sistemi nedir ile birlikte saf Android’de merak edilmektedir. İkisi arasında çeşitli farklar bulunsa da, ikisi de Linux tabanlı ve değiştirilmeye açık bir yapıdadır. Özelleştirilmiş Android sürümleri genelde cep telefonu şirketleri tarafından hazırlanır.

Saf Android ise direkt olarak Google Inc. tarafından dağıtılır ve sadece belli başlı cihazlar ile kullanılabilir. Saf Android sisteminde yeni özellikler ve güvenlik güncellemeleri olmakla beraber, bu sistemler çok daha kullanışlıdır.

  • Uygulama Geliştiricisi Nedir?

Çeşitli yazılım dillerini kullanarak, mobil cihazlar için uygulamalar ve oyunlar üreten kişiye uygulama geliştiricisi denir. Bu kişiler başlıca C, C++, Java ve özellikle de HTML bilirler.

Böylelikle oyun ve uygulama oluşturarak mağaza üzerinden veya APK şeklinde kullanıcılara ulaşırlar.

Uygulama geliştiriciler, hazırladıkları veya üzerinde oynama yaptıkları uygulamaları, Android cihazların içerisinde yer alan Play Store üzerinden yayınlayabilir veya daha sık şekilde tercih edilen APK modülünü seçebilirler. APK ile daha doğru kitleye hitap eden geliştiriciler, böylelikle uygulamalarını tam olarak ihtiyacı olan kişilere sunabilirler.

  • APK Nedir?

Apk’nın olduğu ve Apk ne demek oldukça merak edilir. Tam açılımı Android Application Package olan APK, Android işletim sistemi üzerinde kurulmak istenen bir uygulamanın yükleme dosyasıdır. Genellikle sıkıştırılmış bilgiler ve çeşitli kod blokları içerirler.

Android cihazlara APK ile uygulama kurulabiliyor olması Androidi tercih sebebi olmaktadır. Fakat beraberinde getirdiği çeşitli güvenlik sorunları ile endişelere de sebep olmaktadır.

  • Android Telefonun Sürümüne Nasıl Bakılır?
Sizde bir Android kullanıcısı iseniz ve sahip olduğunuz cihazda hangi Android sürümün yüklü olduğunu öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gerekenler oldukça kolaydır.
İlk yapmanız gerekenler cihazın ayarlarına gitmek ve en alt kısımda ter alan cihaz hakkında bölümüne gelmektir.
Cihaz hakkında bölümünde ise tekrar en alta inmeli ve orada yer alan Android sürümü bilgisine bakmalısınız. Böylelikle cihazda hangi Android sürümün yüklü olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca cihazın güncelleme bölümünden kontroller yaparak, olası güncel sürümleri de görebilir ve yükleyebilirsiniz.
Günümüzde kullanılan android en yüksek sürüm ise, Android 10 sürümüdür. Birçok özelliği barındıran bu sürüm çoğu amiral gemisi telefonda ve yeni çıkan telefonlarda bulunmaktadır. Fakat içinde bulunduğumuz yıl içerisinde yeni sürümü olan Android 11 yayınlanacak ve başlıca birçok cihaz tarafından kullanılabilir olacaktır.

Kontrol Ediliyor

en iyi android oyunlar

En İyi Android Oyunları 2020

Cep telefonları artık sadece asgari ihtiyaçları gidermek değil, vakit geçirmek ve eğlenmek isteyenler için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir