telefonum kaç bit nasıl öğrenirim
telefonum kaç bit nasıl öğrenirim

Android Telefonun Kaç Bit Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Android işletim sistemine sahip olan telefonlarınızın işlemcisi pek çok özelliği etkileyecektir. İşlemci ise telefonlarda 32 bit ve 64 bit olarak iki seçenekle ifade edilir. Android işletim sistemine sahip telefonunuzun kaç bit olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu yazımızda aradığınızı bulabileceksiniz.

Bu yazımızda Android telefonun kaç bit olduğu nasıl öğrenilir sorusuna cevap arayacağız.

İşlemci doğrudan telefonun hızını etkilediği için telefonun kaç bit olduğu da çok önemlidir. Yeni bir cihaz alacaksanız mutlaka kaç bit olduğuna bakmanız gerekir. Bit ne kadar büyükse telefonun işlemcisi o kadar iyidir.

Android telefonlarda 32 bit ve 64 bit olmak üzere 2 bit seçeneği vardır. Ancak eğer telefonunuzu daha önceden aldınız ve kaç bit olduğunu bilmiyorsanız öğrenmenin bir yolu vardır.

Android Telefonum Kaç Bit? Nasıl Öğrenebilirim?

Cihazın özelliklerine bakarak kaç bit olduğunu öğrenmek gibi basit bir yol maalesef ki yoktur. Android telefonunun kaç bit olduğunu öğrenmek için harici bir yazılım şarttır. Telefonunuzun marketine girerek Antutu Benchmark Apk yazılımını telefona indirin.

İndirme tamamlandıktan sonra uygulamayı çalıştırın. Antutu Benchmark Apk uygulaması çalışırken İNFO kısmı üzerinden telefonun kaç bit olduğunu görebilirsiniz. Bu yazılım sayesinde sadece yazılımın kaç bit olduğunu görmeyecek, işlemci modeli, çekirdek sayısı ve frekans verilerini de göreceksiniz. Örneğin ikinci el bir telefon aldıysanız bilgilerin doğruluğunu bu tür bir yazılımla kolayca test edebilirsiniz.

Antutu Benchmark Apk uygulaması telefonlarda batarya ya da RAM durumunu test etmek için kullanılır. Cihazı test etmek, özelliklerini öğrenmek, diğer cihazlarla karşılaştırmak için ideal bir uygulamadır.

10 milyondan fazla indirmesi olan uygulama, gerçek sonuçlar vermesi ile tercih edilir. Uygulama sayesinde cihazların 3D, CPU, UX durumlarını ayrı ayrı kontrol etmek ve cihazlar arasında karşılaştırmak yapmak mümkün olacaktır.

Bit Nedir? Telefonlarda Neden Önemlidir?

Bit, cihazlardaki işlemciyi ifade eder. Eğer 32 bit ise 32 işlemci varken, 64 bit iken 64 işlemci vardır. Görüldüğü gibi 2 kat fazla işlemci, 2 kat fazla hız anlamına gelir. Bit sayısı ne kadar yüksekse cihazın performansı da bir o kadar iyidir.

Akıllı telefon sektöründe telefonun işlevsel ve kullanışlı olmasının yanı sıra hızlı olması çok önemlidir. Herkes telefonunun akmasını bekler. 1-2 saniyelik gecikmede bile canı sıkılabilir. İşte bunu sağlamak adına akıllı telefonlarda 32 bitten 64 bite doğru bir yönelme oldu.

Son dönemlerde çıkan telefonların neredeyse hiç birinde artık 32 bit görmüyoruz. Bu durumun sebebi akıllı cihaz teknolojisinin artması ile kullanıcıların beklentisinin de artması oldu. Başlarda 32 bit tüketiciye yeterken şimdilerde 64 bit ancak yetmektedir. Hatta kullanıcıları 32 bit telefonlardan şikayetçidir.

32 bit işlemcili telefonlar sadece 4 GB RAM desteklemektedir. İşte bu durum telefonların yavaş olmasına sebep oluyor, sonradan hızlandırma mümkün olmuyordu.

Bu nedenle akıllı telefon teknolojisinde 32 bitten vazgeçildi ve 64 bite yönelme oldu. 64 bitlik işlemciler bellek miktarı olarak 18.4 exabytes’a kadar çıkabilmektedir. Sürekli olarak belleğe geri dönmek zorunda kalmadıkları için daha hızlı çalışırlar. Şimdilerdeki pek çok telefon ve bilgisayar 64 bit işlemci ile çalışmaktadır.

telefonun kaç bit olduğu nasıl öğrenilir
telefonun kaç bit olduğu nasıl öğrenilir

Kontrol Ediliyor

en iyi android oyunlar

En İyi Android Oyunları 2020

Cep telefonları artık sadece asgari ihtiyaçları gidermek değil, vakit geçirmek ve eğlenmek isteyenler için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir