android telefonlarda yazılımsal sorunlar ve çözümleri
android telefonlarda yazılımsal sorunlar ve çözümleri

Android Yazılım Sorunları ve Çözümü

Akıllı telefonlarda sık karşılaşılan sorunlar pek çoğu yazılım kaynaklıdır. Bu genellemeye Android’i de kolaylıkla dahil edebiliriz. Bu sayfamızdaki yazımızda en çok yaşanan android yazılım sorunları ve çözümleri hakkında bilgiler alacağız.

Pek çok kullanıcı bu durumda telefonun bozulduğunu zannederek tamire gönderir. Ancak genelde yazılımda yapılacak değişiklikle sorunlar çözülür.

Aplikasyon yükleyerek sorunu çözmek mümkündür. Tamir en son seçenek olmalı ve sorunu gidermek için bazı yöntemler denenmelidir.

Günümüzde herkes bir ve hatta birden fazla akıllı telefon sahibidir. Sürekli olarak kullanılan telefonlarda pek çok sebepten kaynaklı arızalar mümkündür. En çok karşılaşılan sorun ise telefonlarda donma, takılma gibi hallerdir.

Pek çok kullanıcı telefonu servise götürmeyi tercih etmeden sorunu kendisi çözmeye çalışır. En ideal davranış da budur. Çünkü çoğu zaman basit ya da geçici bir hata olabilir. Cihazınızda karşılaştığınız sorunlar için öncelikle şu yöntemleri deneyin…

Android Cihazlarda Yazılım Sorunları ve Çözümleri:

Verileri Silme

Cihazınızda karşılaştığınız sorunlar için ilk olarak Android sorun giderme için ayarlar – yazılımlar ve bildirimler – uygulamayı seç- önbelleği temizle şeklinde ilerlemelisiniz. Önbelleği temizlemek genellikle sorunları çözecektir.

Önbellek dosyalarını silmek veri kaybına neden olmayacağı için güvenle yapabilirsiniz. Ancak çözüm olmadıysa verileri silmeyi deneyin. Verileri silmek veri kaybına neden olduğu için ikincil çözüm olmalıdır.

Eğer bu yöntemleri denediniz ama çözüm olmadıysa size bir önerimiz var.

Soft Reset

Soft reset ile Android yazılımındaki sorunlar yüzde 99.9’a kadar bulunabilecektir. Soft reset dediğimiz telefonun yazılımının ilk günkü haline döndürülmesidir. Özellikle telefonun donması sorunu bu şekilde çözülecektir.

Bu uygulamayı yapmanız halinde arada kalan uygulamalar normale dönecektir. Bazı basit sorunlar da bu şekilde kolaylıkla çözülebilir.

Android kullanıcısı olanlar ses açma tuşu ile tuş kilidi tuşuna (Volume + Güç Tuşu kombinasyonu) aynı anda basmalıdır. Yaklaşık 30 saniye elinizi çekmeden basmaya devam edin. Wipe Data / Cache Files seçeneği ile telefon ilk güne dönecektir.

Aynı işlemi ios cihazlarda yapmak mümkündür. Home tuşuna basılı tutun ve elma logosu gelince çekin. Bu şekilde telefona reset atmış olursunuz.

Soft reset halinde telefonunuz hiçbir şekilde hasar görmez. Hatta içindeki veriler de korunmaya devam eder. Bu durum fabrika ayalarına döndürmekle farklıdır. Fabrika ayarlarına döndürmek hard reset olarak geçer ve daha zorlu ve kalıcı hasar bıraka bir işlemdir.

Soft reset yani yumuşak sıfırlama, hard reset ise sert sıfırlama olarak bilinir.

Bazen cihaz soft reset ve hard reset yapmanıza rağmen geri dönmeyebilir. İşte bu durumda donanımdan kaynaklana bir arıza olabilir. Özellikle telefon aniden kapandı ve yeniden açılmıyorsa öncelikle bu yöntemleri deneyin.

Hala sorun çözülmüyorsa teknik bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Ekran kartının ya da ana kartın arızalanması gibi hallerde de bu sorunlar yaşanabilir. Yukarıdaki yöntemlerin tamamı Android sorun giderme için denenmelidir.

Hepsini denediniz ancak sorun çözülmüyorsa son çare ise bir servise başvurmaktır.

android yazılım sorunları
android yazılım sorunları

Kontrol Ediliyor

en iyi android oyunlar

En İyi Android Oyunları 2020

Cep telefonları artık sadece asgari ihtiyaçları gidermek değil, vakit geçirmek ve eğlenmek isteyenler için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir