Android’de Sık Karşılaşılan Hatalar ve Çözümleri

Tüm dünyada en çok kullanılan iki telefon işletim sisteminden birisi Android’dir. Tabii ki bu kadar yaygın olan bu sistemde sıkça görülen bazı hatalarda var. Bu yazımızda en sık karşılaşılan Android hataları ve bu hataların çözümlerinden bahsedeceğiz.

Kasma ve Yavaşlama Problemi

Android yavaşlama problemi en çok görülen hatalardan birisidir. Birçok android cihaz belli bir kullanım süresinden sonra yavaşlamaya başlıyor.

Android cihazlarda yavaşlama problemini çözmek için uygulamaların önbelleklerini silmeniz gerekir. Ayrıca telefonun güncellemelerini sürekli kontrol etmeniz, kasma ve yavaşlama sorununu hafifletmeniz de oldukça yardımcı olacaktır.

Yetersiz Depolama Sorunu

Bir uygulama yüklerken depolama alanınızda yer açın uyarısını görürseniz, bu telefonunuzun depolama alanın dolduğu anlamına gelmektedir.

Android yetersiz depolama sorunu çözümü ise telefonunuzda kullanmadığınız uygulamaları silerek yer açmanız gerekir. Uygulamaların önbellek ve çerezlerini temizleyin. Ayrıyeten bir SD kart kullanarak da yetersiz depolama alanı yok problemini çözebilirsiniz.

Bataryanın Çabuk Tükenme Sorununun Çözümü

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki 2 yıldan fazla kullanılmış ve çabuk biten bataryaların kullanım ömrü dolmuş denilebilir. Ancak yeni bir telefonda bu sorunu yaşıyorsanız, donanım ve yazılımdan kaynaklı bazı sorunlar olabilir.

Arka planda çalışan uygulamaları, kullanmadığınız zamanlarda mobil veri ve kablosuz ağ bağlantısını kapatarak android cihazların bataryasının çabucak tükenme problemine bir nebze de olsa çözüm bulabilirsiniz.

System UI Durduruldu Hatası

System UI durduruldu hatası, ana sayfada yaşanan bir ara yüz donma sorunudur. Yukarıda tavsiye ettiğimiz önbellek silme işlemini System UI durduruldu uyarısı için de bir çözüm olarak kullanılabilir.

Uygulamalar arasından System UI’yi bularak önbelleğini temizledikten sonra problem çözülecektir.

Play Store Çökme Hatası

Bu sorun diğerleri kadar sık yaşanmayan bir problemdir. Çözümü ise diğer hatalara nazaran çok basittir. Google Play’e bağlı uygulamaların önbelleğini temizledikten sonra telefonunuzu yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

Eğer telefonunuzda bu hataları normalden sık yaşıyorsanız ve/veya birden fazla hatayı aynı anda yaşıyorsanız, telefonunuzu temizlemek ideal bir tercih olabilir. Ancak bu işlemi verilerinizi yedekledikten sonra yapmalısınız. Çünkü bütün uygulamalarınız ve verileriniz silinecektir.

Eğer oldukça eski bir telefona sahipseniz root atmayı da tercih edebilirsiniz.

Fakat root işlemi riskli bir iştir. İşlem esnasında herhangi bir hata yapmamanız gereklidir. Root işlemi yapmak için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Fakat root telefonunuzu hızlandırmanın yanında, sistemi savunmasız bırakması gibi bazı dezavantajlara sahiptir.

android telefon hataları çözümü
android telefon hataları çözümü

Kontrol Ediliyor

en iyi android oyunlar

En İyi Android Oyunları 2020

Cep telefonları artık sadece asgari ihtiyaçları gidermek değil, vakit geçirmek ve eğlenmek isteyenler için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir