durum çubuğunda internet hızı gösterme
durum çubuğunda internet hızı gösterme

Android Cihazlarda İnternet Hızı Durum Çubuğunda Nasıl Gösterilir?

Android telefon, tablet ya da bilgisayarınızda internet hızını durum çubuğuna eklemek mümkündür. Böylece anlık olarak internet hızı takip edilebilir ve internet kullanımından daha yüksek verim almak mümkündür. Bu yazımızda Android işletim sitemine sahip cihazlarda durum çubuğuna internet hızı ekleme nasıl yapılır buna değineceğiz.

Hem wi-fi hem de mobil veri kullanırken bu özelliği kullanmak mümkündür. Bu sayede sadece telefonunuzdaki interneti değil aynı zamanda sabit internetinizin hızını da kontrol edebilirsiniz.

Günümüzde Android işletim sisteminin kullanıldığı telefonların sayısı oldukça fazladır. Dünyada yüz binlerce hatta milyonlarca Android kullanıcısı vardır. Her marka işletim sistemine kendinden bazı özellikler katarak internetten daha fazla verim alınmasını sağlamaktadır. Ancak internet hızını durum çubuğunda göstermek için herhangi bir ekstra özellik sunmazlar. Bu özelliği kullanmak için Android’in size sunduğu imkanlardan yararlanacaksınız.

Eğer internet hızını anlık olarak görmek istiyorsanız bu özelliği üçüncü bir uygulama yükleyerek sağlamanız gerekir. Google Play Store üzerinden bu özelliği sunan uygulamaları bularak indirebilirsiniz.

Bu amaca hizmet eden sadece bir değil birkaç uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar arasından seçim yaparak yükledikten sonra kullanabilirsiniz.

İnternet Hızını Durum Çubuğunda Gösterme Uygulamaları

  • İnternet Speed Meter

Piyasada en çok kullanılan ve memnun olunan uygulama, İnternet Speed Meter uygulamasıdır. Öncelikle bu uygulamayı indirelim. Uygulamaya girip aktif hale getirdikten sonra ise uygulama çalışmaya başlayacaktır. Artık internet bağlantı hızı durum çubuğunda gösterilecektir.

Eğer internet hızını bağlantı çubuğunda görüntülemek istemiyorsanız özelleştirme seçeneği mevcuttur. Bunun için uygulamaya girin ve “settings” seçeneğini seçin. Buradan göstergenin konumunu belirlemek mümkündür. İsterseniz diğer özellikleri de buradan değiştirebilirsiniz.

Yeniden internet hızının bağlantı çubuğunda görünmesini isterseniz ayarlardan değiştirebilirsiniz ayarlar – ekran- durum çubuğu – ağ hızını göster şeklinde bu özelliği aktif edebilirsiniz.

  • Speed Test & QoS 3G 4G WiFi

Android cihazlarda durum çubuğuna internet hızı göstergesi eklemek için diğer bir uygulama ise Speed Test & QoS 3G 4G WiFi uygulamasıdır. Öncelikle bu uygulamayı indirin ve yüklemesini tamamlayın.

Kurulum yapıldıktan sonra uygulamaya girerek “start test” sekmesini tıklayın. Böylece internet hızını test etme işlemi başlayacaktır. Test tamamlandığı zaman uygulamanın arayüzünde indirme, yükleme hızları görünecek ve gecikme değerleri de gösterilecektir.

Eğer internet hızının durum çubuğunda görüntülenmesini istiyorsanız sol üst kısımda bulunan üç çizgi alanından ayarlara gidin. Ayarlardan internet hız göstergesini durum çubuğuna sabitleme ya da kaldırma ayarlarını yapabilirsiniz.

Android telefonlarda, tabletlerde ya da diğer cihazlarda internet hızı durum çubuğunda gösterme özelliği çoğu zaman oldukça kullanışlıdır. Örneğin bir indirme yaparken hızı kontrol edebilirsiniz. Bir türlü bağlanamıyorsanız, istediğiniz siteye giremiyorsanız hıza bakabilirsiniz.

Wifi kullanıyorsanız ve adil kullanım kotasına girdiyseniz hız kontrolü sayesinde fark edebilirsiniz. Aktif olarak internette değilseniz ancak internet kullanılmaya devam ediliyorsa arka planda indirme, güncelleme gibi işlemlerin yapılmaya devam ettiğini görebileceksiniz.

Bu tür avantajlardan yararlanmak için internet hızı ölçme uygulamalarından birini yükleyerek, kurabilir ve hemen kullanmaya devam edebilirsiniz.

durum çubuğuna internet hızı ekleme
durum çubuğuna internet hızı ekleme

Kontrol Ediliyor

en iyi android oyunlar

En İyi Android Oyunları 2020

Cep telefonları artık sadece asgari ihtiyaçları gidermek değil, vakit geçirmek ve eğlenmek isteyenler için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir