VirtualBox İle Sanal Android Kurma-2020

Sanal Android kurma işlemi ile sizlerde PC’lerinizde Android kullanabileceksiniz. Bu yazımızda Windows başta olmak üzere işletim sistemlerine kurulan telefonlarda kullandığınız Sanal Android İşletim sisteminin bilgisayarımıza nasıl kurabileceğimizi inceleyeceğiz.

Yazımızdaki adımları uygulayarak bilgisayarınıza Android kurabilirsiniz. Bu sayede bazı uygulamaları ve oyunları telefonunuza ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz.

VirtualBox Nedir?

17 Ocak 2007 yılında ilk sürümü ücretsiz ve açık kaynak yazılım olarak yayınlandı. Yazılım tabanlı sanallaştırma uygulaması olan VirtualBox Windows , macOS , Linux ve Solaris gibi işletim sistemlerinde kullanımı bulunmaktadır. VirtualBox’a özgü sabit diskleri üç disk görüntü biçiminde bulunmaktadır.

 1. VDI: Sanal Disk Görüntüsüdür “vdi” dosya adı uzantısı olan dosyalarda saklar.
 2. VMDK: VMware Workstation ve VMware Player gibi VMware ürünleri tarafından kullanılır ve “vmdk” dosya adı olan dosyada depolar.
 3. VHD: Windows Virtual PC ve Hyper-V tarafından kullanılır ve Windows 7 ve Windows Server 2008 R2’den başlayarak Microsoft Windows işletim sisteminin yerel sanal disk biçimidir. “vhd” dosya adı ile tek bir dosyada saklanır.

Sanal Android Kurma

PC’ye Android kurma adımlarını tek tek sizler için sıraladık. Program linklerini ve indirme dosyaları da yazımızın içinde bulunmakatadır ayrıca bir araştırmaya gerek yoktur.

Adımları görmek isterseniz yazımızın davamında VirtualBox Android Kurulumu başlıklı videoyu izleyebilir ve adımları görerek gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Öncelikle kurmak için VirtualBox programına ve 32-bit Android ISO dosyasına ihtiyacınız var. Bu kurulumun gerçekleşmesi için ise bilgisayarımızda bulunan ROM Bellek biçiminde yer alan bir tür yazılım olan BIOS ayarlarının sanallaştırma özelliğinin açık olması gerekmektedir.
 2. Önce VirtualBox programını açıyoruz ve karşımıza çıkan sayfadan yeni butonuna basıyoruz daha sonra işletim sistemini 32-bit Linux olarak belirliyoruz.
 3. İlerlemeye devam ediyoruz ve bu sefer karşımıza gelen sayfada sanal Android’in bellek boyutunu RAM kullanımı belirliyoruz.
 4. Belirleyeceğimiz RAM 32 bitte en fazla 2048 seçme imkanı sunarken bu özellik 64 bitte ise sınırsız olarak karşımıza çıkmaktadır.
 5. Bu işlemide yaptıktan sonra gelen ekranda Sabit disk seçimi çıkacaktır burada “Şimdi sanal bir disk oluştur” seçeneğine tıklıyoruz ve diğer sayfada çıkan “VirtualBox Disk Kalıbı” seçeneğini aktif hale getiriyoruz.
 6. En son olarak sanal cihaza ne kadar hafıza vereceğinizi kullanacağınız uygulama boyutlarına göre karar veriyorsunuz.
 7. Yapılan tüm adımlardan sonra Sanal Android işletim sisteminin kurulumu gerçekleşiyor.

VirtualBox Android Kurulumu Videolu Anlatım

Sanal Android Ayarları

 • VirtualBox üzerinde kurmuş olduğumuz sanal cihazı seçin ve başlatın.
 • Başlattıktan sonra daha önce indirmiş olduğumuz x86 Android ISO dosyasını bulunduğu dosyayı seçmeniz istenecektir.
 • Android dosyası seçildikten sonra kurulum başlayacak ve kurulum arayüzü açılacaktır.
 • Açılan arayüzde Installation seçeneğini tercih edip devam ediyoruz ve karşımıza gelen sayfada Create/Modify partitions seçeneğini tıklıyoruz GPT formatında olup olmayacağı sorulacak burada GPT kurulumunu reddederek ilerleyin.
 • Diğer sayfada ise disk bölümü oluşturma ekranında New, ardından da Primary seçeneklerine tıklayacağız ve Quit diyerek disk bölümü oluşturma ekranından çıkın.
 • Yapmış olduğunuz tüm adımlardan sonra Android işletim sistemi yüklenmiş olacaktır.
 • Son işlem olarak Aygıtlar – Optik Sürücüler menüsünde ilk yüklemiş olduğunuz Android dosyasını kaldırmamız gerekiyor bu işlemi yaptıktan sonra Android işletim sistemini yeniden başlatın.

Eski Bilgisayara Android Yükleme

Eski bir bilgisayarınız var ve onu kullanamıyorsanız işletim sistemini Windows yerine Android yapabilirsiniz. Yazımıza ek olarak eklediğimiz bu video ile bilgisayarınıza Android kurabilir ve kullanabilirsiniz.

Kontrol Ediliyor

en iyi android oyunlar

En İyi Android Oyunları 2020

Cep telefonları artık sadece asgari ihtiyaçları gidermek değil, vakit geçirmek ve eğlenmek isteyenler için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir